על מה הסרט הזה? (דביר, 1999) עוסק בניתוח ובפענוח של חמישה סרטים ישראליים שהוקרנו על מסכי הקולנוע והטלוויזיה: החיים על פי אגפא, זוהר, שחור, חולה אהבה משיכון ג' והבחור של שולי

ברגישות רבה ובעין בוחנת חודר מחבר הספר, קובי ניב, אל מתחת לקליפתם של הסרטים האלה, אוסף את הסודות החבויים בהם, מאחד ומגבש אותם לכלל פירוש שלם ומוציא אותם אל אוויר העולם.

הספר אזל לחלוטין ודומני שניתן להשיגו רק בספריות. לפיכך, מאחר שאני חושב שזה ספר חשוב, שמתי לעצמי למטרה להעלות כאן, אט אט ובהדרגה סריקות מתוך אחד משני הספרים (המקושקשים, לצערי, אבל זה לא יפריע לכם בקריאה) שנותרו בידי, וכבר העליתי שלושה פרקים מלאים - על 'שחוּר' ועל 'החיים על פי אגפא' ועל "זוהר", לקריאתכם ולכל שימוש אחר.

והנה גם שלושה דברי שבח קצרים שנכתבו על הספר:

הארץ, ספרים: מצטיין בעבודה פרשנית חריפה, מקורית ומרתקת ביותר.

הלל רוזנברג: "על מה הסרט הזה?" של קובי ניב, עושה ניתוח מעולה לסרטים, לדמויות ולתסריטים וחייב להודות שנתן לי פרספקטיבה חדשה ומרעננת לסרטים הישראלים אותם הוא מנתח .

עמוס עוז: ב"על מה הסרט הזה" בודק ניב חמישה סרטים ישראלים – מקדיש עין טכסטואלי דק לתסריטיהם, בודק בזהירות מה בין התסריט לבין הסרט שנוצר על פיו, ומעיין בתסריטים ובסרטים מתוך פרספקטיבה אמנותית, פוליטית, סוציולוגית והיסטורית; כיצד מתייחסים התסריט והסרט של כל אחד מחמשת הסרטים הנדונים בספר אל המציאות הישראלית, אל גישות אידיאולוגיות שונות, אל גישות ספרותיות/קולנועיות שונות ואל כוונותיהם המודעות והלא-מודעות של יוצרי הסרטים. מצאתי בספר זה רוחב-אופקים, חושים אמנותים והיסטורים חדים ותובנות מקוריות ורעננות.


לקריאת הגיגים שוטפים ומעודכנים על כתיבה ויצירה, טלוויזיה וקולנוע לחצו כאן >> הגיגים שוטפים


פרקים וחלקי פרקים סרוקים מתוך הספר

כאמור הסריקות הן מתוך אחד משני הספרים שנותרו בידי, ושניהם "מקושקשים", קרי מסומנים בכתב ידי, הנראה לצורכי הרצאות. אבל אל דאגה, אין בעיה לקרוא.

שחוּר - כל הפרק

תסריט: חנה אזולאי-הספרי. בימוי: שמוליק הספרי. הפקה: יורם כסלו. 1994

א.

תם ונשלם הפרק השלם על 'שחור'

החיים על פי אגפא - כל הפרק

תסריט ובימוי: אסי דיין. הפקה: יורם כסלו ורמי כסלו. 1992


תם ונשלם הפרק השלם על 'אגפא'

זוהר - כל הפרק

תסריט: משה זונדר ואמיר בן-דוד. בימוי: ערן ריקליס. הפקה: עמיתן מנלזון ומיכה שרפשטיין. 1993

תם ונשלם הפרק השלם על 'זוהר'

הבחור של שולי

תסריט: דורית רביניאן. בימוי: דורון צברי. הפקה: שרון שמיר וחגי לוי. 1997

בשלב זה הועלו כאן שלושה הפרקונים הראשונים מתוך הפרק על הספר. המשך יבוא.

המשך הפרק יבוא

חולה אהבה משיכון ג'

תסריט ובימוי: שבי גביזון. הפקה: ענת אסולין. 1995

בשלב זה הועלו כאן פרקון אחד מתוך הפרק על הסרט בספר. המשך יבוא